Narzędzia2018-09-18T23:00:45+00:00

Mój blog skupia się na ciekawych według mnie rozwiązaniach i przydatnych narzędziach, które sam używam. Poniżej znajdziecie listę usług, narzędzi i serwisów, a także konkretnych produktów z których na co dzień korzystam.

Lista będzie na bieżąco aktualizowana! Ostatnia aktualizacja 28.08.2018.

Zaczynamy! 🙂


Narzędzia i usługi:


Oprogramowanie (głównie pod Windowsa i Androida):

 • Nozbe – multiplatformowe narzędzie do zarządzania zadaniami zgodne z metodologią GTD (Getting Things Done) z którego korzystam i polecam. Jest też wersja w pełni darmowa, która powinna wystarczyć do zwykłych zastosowań.
 • Microsoft Office 365 Home Premium – używam w mojej rodzinie od kilku lat. 5 stanowisk, które dowolnie można rozparcelować. Kolejny plus to stale aktualna wersja oprogramowania oraz dysk w chmurze OneDrive 1TB x 5 kont użytkownika, co daje nam 5TB.  Dodatkowo jest trochę minut na Skype na telefony komórkowe i stacjonarne, ale nie korzystam. Jeżeli zdecydujecie się na zakup to polecam poszukać na np. Allegro.pl, gdzie znajdziecie często pakiet taniej, ponieważ często jest dodawany jako dodatek do sprzętów. Część osób po prostu go nie potrzebuje i odsprzedaje. Wystrzegajcie się jednak podejrzanie tanich wersji i zwrócicie uwagę czy wersja obejmuje 12 miesięcy subskrypcji czy 6.
 • Lightshot – program do robienia zrzutów ekranu. Bardzo wygodny, można dowolnie malować po screenach zaraz po ich zrobieniu, docinać itp.. Łatwo też można zrobiony zrzut udostępnić drugiej osobie. Są inne jeszcze narzędzia tego typu, ale Lightshot jest lekki, funkcjonalnie wystarczający i znacznie przyspiesza pracę.
 • KeePass – program do zarządzania hasłami. Mamy w dzisiejszych czasach co raz więcej haseł do zapamiętania. Skutecznym narzędziem na te problemy jest menadżer haseł. Jako, że nie do końca jestem przekonany do usług typu LastPass i innych opartych na przechowywanie sowich haseł na czyichś serwerach korzystam z narzędzia lokalnego.
 • Calibre E-book Management – bardzo wygodny program do zarządzania biblioteką swoich ebooków. Razem z moim PocketBookiem stanowią zgrany tandem. 🙂
 • FocalFilter – jak ktoś nie ma siły oderwać się od stron typu facebook, czy youtube to polecam program, który czasowo i skutecznie zablokuje wam do nich dostęp. Programik pozwala na zdefiniowanie dowolnych adresów. Czasem używam, gdy mam się naprawdę na czymś skupić.
 • Listonic – multiplatformowa aplikacja do list zakupów. Po prostu rewelacja.
 • Inoreader – mój ulubiony czytnik RSSów i agregator newsów. Multiplatformowe narzędzie dostępne przez WWW i na komórki.
 • TeamViewer – program do zdalnej kontroli komputera. Nie ma tygodnia, żebym nie używał tego programu. Do celów niekomercyjnych program jest w pełni darmowy. Potrzebuję połączyć się ze swoim komputerem oddalonym o tysiące kilometrów? Nie ma sprawy.
 • Stocard – aplikacja do skanowania kart lojalnościowych. Dzięki niej nie muszę nosić ze sobą „100 kart”. Wystarczy, że wyjmę telefon, a kasjer przeskanuje kod na ekranie telefonu. Program dostępny zarówno na Androida jak i iOSa.

Finanse:

 • Kontomierz.pl – rewelacyjny polski serwis umożliwiający prowadzenie budżetu domowego poprzez przeglądarkę. W prawdzie nie prowadzę w nim budżetu, ale korzystam ze względu na łatwość w szybkim przeglądzie swoich kont bankowych. Nie muszę logować się do każdego banku, gdyż mogę sprawdzić stany sald w jednym miejscu. Dobre rozwiązanie dla osób posiadających wiele kont. Z drugiej strony ryzykowne jest zezwolenie serwisowi na łączenie się z naszym bankiem, w końcu serwis wymaga podania danych logowania w celu pobrania transakcji. Nie mniej używam od kilku lat i jeszcze mi pieniądze nie zniknęły z konta. W każdym razie pozostawiam Wam to do rozważenia, bo to już wchodzi kwestia poziomu bezpieczeństwa, którego granicę każdy z nas postrzega trochę inaczej i nie chciałbym nikomu narzucać swojego postrzegania w tym temacie. Nie mniej podzielę się swoim punktem widzenia na sprawę bezpieczeństwa w Internecie we wpisach. JUŻ NIE UŻYWAM
 • Program HomeBank – najpierw był Excel, a późnij pojawił się HomeBank. Jest to darmowy program do zarządzania budżetem domowym i spisywania wydatków. Używam go zarówno do prowadzenia budżetu domowego jak i firmowego. Nie wspominałem wcześniej, ale prowadzę swój budżet odkąd wyprowadziłem się z domu. 🙂 To jest moje główne narzędzie, plus właśnie Excel do robienia bilansów na kolejny miesiąc.

Konta bankowe, prywatne i firmowe:

 • eKonto w mBank – jestem wiernym klientem mBanku prawie od samego początku jego istnienia. Do dziś pozostaje on moim głównym bankiem rozliczeniowym. Przy okazji mają ostatnio fajną promocję z moneybackiem. Warto zajrzeć. 🙂

Usługi:

 • Spotify – multiplatformowy serwis muzyki cyfrowej, dostępny również za darmo z pewnymi ograniczeniami. Polecam szczególnie tym osobom, które nie wiedzą już czego chcą słuchać. Serwis ma ciekawe algorytmy, które na podstawie słuchanej przez nas muzyki dopiera nam nowe pozycje do przesłuchania ze swojej bazy.
 • Netflix – polecam, szczególnie znaleźć chętnych i podzielić usługę między użytkowników, my podzieliliśmy na 4 osoby i zamiast 52 zł płacimy po 13 zł. Jest to pełni legalny proceder, sam Netflix nie widzi w tym nic dziwnego.
 • Kalendarz Google – chyba nie trzeba przedstawiać tego narzędzia. 🙂 Po prostu googlowy kalendarz. Trochę szerzej napiszę o tym w najbliższych wpisach.
 • OneDrive – dysk w chmurze od Microsoftu. Używam wersji płatnej dodawanej razem z pakietem Microsoft Office 365 Home Premium. W standardzie za darmo dostajemy 5GB. Bez chmury nie ma życia. 😀
 • Dropbox – dysk w chmurze. Wykorzystuję go jako dodatkowy dysk, głównie ze względu na popularność i integrację z różnymi narzędziami, z których korzystam.
 • Jasnopis – przy pomocy tego serwisu dowiesz się, czy twój tekst jest napisany w miarę zwięźle. 🙂

Sklepy internetowe:

Jako, że jestem wielkim zwolennikiem zakupów internetowych to podzielę się z Wami sklepami internetowymi, w których najczęściej robię zakupy.

Elektronika:

Dzieci:

Książki i audiobooki:

Do domu:

Jedzenie:

Apteki internetowe:


Blog, WWW, hosting, afiliacja:

 • WordPress – system zarządzania treścią (CMS), na którym stoi mój blog. Jest to bezpłatny CMS i jednocześnie jeden z najpopularniejszych.
 • Szablon Avada – to szablon do wordpressa, dzięki któremu moja strona wygląda tak jak wygląda. Istny kombajn możliwości i przyznam się, że kupiony trochę na wyrost, bo nie wykorzystuję jego możliwości w pełni.
 • Hosting zenbox.pl – jak ktoś z Was interesuje się blogowaniem to zapewne słyszał o tej firmie. Super wsparcie, korzystny abonament i duża elastyczność w kwestii wydajności serwerów. Trzymam na nim większość swoich stron.
 • Domeny w ovh.pl – moje składowisko domen. Głównie ze względu na cenę za odnowienie. Jest jedną z lepszych na rynku. 🙂
 • Conventizer – program do monetyzowania treści na blogu, obecnie jedyny z którego korzystam.

Więcej wkrótce…

Pozdrawiam,
Grzegorz