Czytanie przez słuchanie – Voice Aloud Reader

To będzie dość specyficzna porada z mojej strony. Rozwiązanie dla wytrzymałych osób mających wyżej próg wrażliwości na niedoskonałości dźwiękowe. 🙂 Sprawa dotyczy dokładnie syntezatora mowy, który czyta za nas artykuły.

Ale o co chodzi?

Gdy artykuł jest długi, a nie mam czasu przysiąść i na spokojnie go przeczytać wczytuję go wtedy do programu Voice Aloud Reader. Jest to aplikacja, dzięki której możemy z powodzeniem słuchać artykuł jak podcastu czy audiobooka. Jest on czytany nam przez syntezator mowy wbudowany w nasz telefon. Aplikacja działa na systemach Android. Nie szukałem alternatywy na sprzęt od Apple, ale zapewne coś podobnego się znajdzie. Aplikacja jest darmowa, wyświetla reklamy, ale za niewielką opłatą można ich się pozbyć.

Bariery do pokonania

Pierwsza bariera jaką musicie przebić będzie prawdopodobnie nauczenie się w ogóle słuchać czegokolwiek utrzymując jednocześnie uwagę (audiobooki, podcasty) . Początki zawsze są trudne, ja sam miałem problem ze skupieniem. Co chwila musiałem cofać audycje. W każdym razie da się to wytrenować – sprawdzone! 😀

Jak już przejdziecie pierwszą barierę, czeka na was druga. Mniej przyjemna dla ucha. Mnie już to nie robi różnicy, bo skupiam się na tekście, ale głos syntezatora nie jednego może skutecznie odstraszyć. Nie mniej uważam, że warto.

Aplikacja świetnie integruje się z innymi apkami w telefonie. Gdy czytamy jakiś artykuł w przeglądarce mobilnej, wystarczy udostępnić z poziomu jej menu otwartą stronę z artykułem i wybrać z dostępnych opcji naszą czytającą aplikację.

Opiszę szerzej temat słuchania podcastów, audiobooków i właśnie artykułów w osobnym wpisie.

GG

Leave A Comment